Centrum Usług Społecznych informuje, że istnieje możliwość przystąpienia do Programu Rozwoju Rodzinnych Domów Pomocy na rok 2022.
Operatorem Programu będzie gmina miejska Świdnik.
Dla kogo?
Rodzinne domy pomocy to nowoczesna forma całodobowej opieki świadczonej przez osoby lub rodziny w ich miejscu zamieszkania dla nie mniej niż trzech i nie więcej niż ośmiu zamieszkujących wspólnie osób wymagających z powodu wieku lub niepełnosprawności wsparcia w formie usług opiekuńczych i bytowych.
Czym jest rodzinny dom pomocy?
Rodzinny dom pomocy jest formą usług opiekuńczych i bytowych świadczonych całodobowo.
Kto może prowadzić?
Osoba fizyczna lub organizacja pożytku publicznego.
Rodzinny dom pomocy świadczy usługi bytowe i opiekuńcze w budynku mieszkalnym jednorodzinnym, którego właścicielem lub najemcą jest:
- osoba fizyczna prowadząca rodzinny dom pomocy, w którym ta osoba zamieszkuje,
- organizacja pożytku publicznego – w przypadku rodzinnego domu pomocy prowadzonego przez organizację pożytku publicznego.
Po co ?
Strategicznym celem programu jest poprawa dostępności do usług opiekuńczych świadczonych w rodzinnych domach pomocy oraz rozwój tej formy wsparcia.
Cele szczegółowe:
Wsparcie finansowe tworzenia nowych rodzinnych domów pomocy, poprzez dofinansowanie remontów oraz zakup wyposażenia niezbędnego do uruchomienia nowego domu w budynku, który gmina planuje udostępnić z własnych zasobów organizacji pożytku publicznego lub osobie fizycznej celem uruchomienia domu.
Finansowanie:
Istnieją dwa moduły wsparcia finansowego tworzenia rodzinnych domów pomocy:
- pierwszy dotyczy dofinansowania kosztów, jakie gminy ponoszą w związku z kierowaniem osób do rodzinnych domów pomocy,
- drugi umożliwia uzyskanie wsparcia w sytuacji, kiedy gmina planuje udostępnić z własnych zasobów budynek dla organizacji pożytku publicznego lub osoby fizycznej, celem uruchomienia w nim rodzinnego domu pomocy na podstawie umowy zawartej z gminą.
W ramach realizacji programu można otrzymać dofinansowanie do 80 % kosztów realizacji zadania, tj. kosztów remontu lub zakupu wyposażenia celem dostosowania budynku do potrzeb uruchomienia w nim rodzinnego domu pomocy.
W razie pytań zapraszamy pod numer telefonu (81) 468 69 00.
Poniżej szczegółowe informacje dotyczące programu: