OBSZARY PRACY SEKCJI PROFILAKTYKI W RAMACH PORADNICTWA PSYCHOLOGICZNO- PEDAGOGICZNEGO
-
PUNKT KONSULTACYJNY DS.PRZECIWDZIAŁANIA ALKOHOLIZMOWI
Celem działalności Punktu jest zdiagnozowanie problemów klienta w zakresie problemowego picia oraz udzielenie wsparcia psychologicznego osobom i rodzinom korzystającym z jego usług. Motywuje się również osoby uzależnione do podjęcia leczenia odwykowego a współuzależnione do podjęcia psychoterapii.
-
PUNKT KONSULTACYJNY DS. PRZECIWDZIAŁANIA NARKOMANII
I HIV/AIDS
Celem Punktu jest pomoc osobom eksperymentującym, zażywającym oraz uzależnionym od dopalaczy i narkotyków. Opiekunowie prawni oraz rodzice, którzy są zaniepokojeni zachowaniem swoich dzieci mogą tutaj porozmawiać bezpośrednio ze specjalistą terapii uzależnień. Istnieje również możliwość anonimowego zadzwonienia i porozmawiania.
-
PUNKT KONSULTACYJNY DS. PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY W RODZINIE
Oferujemy pomoc, wsparcie i poradnictwo dla osób doznających przemocy ze strony bliskich osób, oraz będących świadkiem zachowań przemocowych. Pomoc skierowana jest również dla osób stosujących przemoc, które chciałyby wprowadzić zmiany w swoim zachowaniu.
-
WSPARCIE W SYTUACJACH KRYZYSOWYCH
Cel punktu to krótkotrwała, intensywna pomoc przeszkolonych konsultantów kryzysowych osobom doświadczających różnorodnych kryzysów życiowych, takich jak kryzys małżeński, konflikt rodzinny, utrata bliskiej osoby, wypadki i katastrofy oraz utrata sensu życia. Potrzebujący mogą otrzymać wsparcie oraz pomoc w odzyskaniu poczucia bezpieczeństwa
równowagi wewnętrznej.
-
WSPARCIE W CZASIE PANDEMII COVID- 19
W ramach konsultacji oferujemy pomoc i wsparcie dla dzieci i dorosłych doświadczających kryzysu związanego z trwającą pandemią koronawirusa. Konieczność izolacji, pracy i nauki zdalnej, stale towarzyszący strach oraz stosowanie się do licznych obostrzeń może przytłoczyć i być przyczyną rozmaitych zaburzeń natury psychologicznej- np. objawy nerwicowe, ataki paniki, kłopoty ze snem, depresje, uzależnienia, problemy w relacjach, trudności w radzeniu sobie z emocjami.
-
KONSULTACJE PEDAGOGICZNO- WYCHOWAWCZE
Konsultacje pedagogiczno-wychowawcze dla rodziców to krótka forma pomocy, której celem jest określenie problemu i zrozumienie z jakimi trudnościami mierzy się rodzic w wypełnianiu swej roli rodzicielskiej. Spotkania mają na celu pomoc w rozpoznaniu i zdiagnozowaniu obszarów trudnych dla dziecka i jego rodzica oraz trudności dotyczących relacji rodzic – dziecko. Wypracowanie i realizacja planu działania( psychoedukacja, trening umiejętności wychowawczych), a także dobór odpowiednich narzędzi, które umożliwią realizację zadań.
POZOSTAŁE DZIAŁANIA
W CUS- SEKCJA PROFILAKTYKI,
TERAPII UZALEŻNIEŃ I WSPARCIA RODZINY
-
ASYSTENT RODZINY
Asystent rodziny wspiera rodzinę, aby w przyszłości samodzielnie potrafiła pokonywać trudności życiowe, zwłaszcza dotyczące opieki i wychowania dzieci. Głównym celem jest podniesienie umiejętności opiekuńczo – wychowawczych, prowadzenia gospodarstwa domowego, radzenia z sytuacjami dnia codziennego. Efektem powinno być odzyskanie przez osoby przyjmujące pomoc, kontroli nad własnym życiem. Efekt ten jest możliwy do osiągnięcia, przy współudziale rodziny na każdym etapie działania: od oceny wstępnej, przez układanie planu pracy i jego realizację po ocenę końcową, dostosowanie pracy do możliwości i sposobu życia rodziny.
-
MIEJSKA KOMISJA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH
Komisja powołana jest do inicjowania działań związanych z profilaktyką
i rozwiązywaniem problemów alkoholowych, do podejmowania czynności zmierzających do orzeczenia o zastosowaniu wobec osoby uzależnionej od alkoholu obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego. Praca członków MKRPA polega także na motywowaniu osób uzależnionych od alkoholu do podjęcia leczenia, motywowaniu osób współuzależnionych do udziału w zajęciach terapeutycznych, zlecaniu lekarzowi biegłemu wydania opinii o stopniu uzależnienia od alkoholu.
Godziny pracy MKRPA:
Wtorek – 15:30÷ 17:00
Czwartek – 15:30 ÷ 17:00