Ubiegły 2023 rok był dla Centrum Usług Społecznych w Świdniku pracowity, ale i bardzo ciekawy, obfity w nowe doświadczenia. Widać to po ilości zrealizowanych działań czy podjętych inicjatyw. Wciąż uczymy się funkcjonować w nowej CUS-owej rzeczywistości i choć jesteśmy dość młodą instytucją, przed którą stoi wiele wyzwań, możemy się pochwalić wieloma osiągnięciami i organizacją wielu wydarzeń, poza typową działalnością pomocową.
Mocno postawiliśmy na współpracę z organizacjami pozarządowymi. Dzięki temu udało nam się pozyskać środki na realizację wielu inicjatyw dla mieszkańców naszego miasta. Fundacja Aktywnej Pomocy, która z nami współpracuje realizowała przy naszym wsparciu kilka ważnych projektów dla świdniczan. Udało się między innymi kontynuować działalność Centrum Aktywności Kobiet, utworzyć Świdnickie Centrum Poradnictwa świadczące profesjonalne wsparcie, zrealizować projekt „Aktywni w każdej sferze” dla seniorów w wieku 60+, a także zorganizować warsztaty z zakresu bezpiecznego posługiwania się bronią palną dla młodzieży w ramach projektu „Strzelaj z głową”. We współpracy z Fundacją Dobre Perspektywy zorganizowaliśmy „I Festiwal Form Rozmaitych WASZka”, Jesienny Turniej Szachowy oraz „Festiwal Kreatywności – twórczo i rodzinnie”. Z kolei w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Wspólnota Świdnicka realizujemy bezpłatne treningi bokserskie w ramach projektu „Boks dla każdego”, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Jako Centrum otrzymaliśmy także dofinansowanie na realizację wydarzenia „Świdnickie Smakowanie Regionalnych Frykasów”, w ramach którego udało nam się zgromadzić wielu wystawców zdrowej, ekologicznej żywności z całej Lubelszczyzny. Dzięki naszej pomocy takie organizacje jak: Stowarzyszenie Klubu Abstynenta Wzajemnej Pomocy „OAZA”, Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Świdniku, Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Klub Honorowych Dawców Krwi PCK przy PZL Świdnik uzyskały dofinansowanie na realizację swoich projektów, a obecnie wspólnie z organizacjami pozarządowymi ze Świdnika staramy się o utworzenie Rady Działalności Pożytku Publicznego.
Niewątpliwym sukcesem i źródłem satysfakcji jest dla nas współpraca z młodzieżą świdnicką. Organizacja ferii zimowych „Śladami Janosika”, realizowanych ze środków Budżetu Obywatelskiegowskazała nam kierunek dalszych działań – czego pragnie młodzież i co jest dla niej ważne. Wspólnie z Zastępcą burmistrza Panem Marcinem Dmowskim zorganizowaliśmy cykl spotkań w szkołach oraz kolejną edycję „Młodzi kontra Burmistrz, czyli co słychać w Świdniku”, podczas których młodzi mogli wyrazić swoje potrzeby i oczekiwania wobec miasta.
Nasza praca z młodzieżą zaowocowała organizacją „Dnia Młodzieży”. Wydarzenie udało się zrealizować dzięki finansowaniu z różnych źródeł m.in. dzięki wsparciu władz miasta, środków z ROPS w Lublinie, Narodowego Instytutu Wolności, a także dzięki naszemu sponsorowi: Szczepanówce. Dzień Młodzieży cieszył się dużą frekwencją. Młodzi chętnie brali udział
w grze terenowej, spotkaniu przy grach planszowych, seansie filmowym czy Silent disco. Efektem tych działań było wznowienie spotkań zwolenników gier planszowych pod nazwą: „Gry bez prądu” w naszym Centrum na ul. Norwida 2, co pokazuje, jak ważne i potrzebne jest takie miejsce w Świdniku, gdzie młodzi mogli się wspólnie spotykać. Nasze Centrum wraz ze Stowarzyszeniem Wspólnota Świdnicka zorganizowało dla najbardziej aktywnej grupy Młodych przy organizacji „Dnia Młodzieży” wyjazd w Bieszczady i do Przemyśla, jako formę nagrody i podziękowania, ale też zachęty do dalszych twórczych działań. Efektem wizyty studyjnej w Przemyskim Stowarzyszeniu Rekonstrukcji Strojów Historycznych „Damy i Huzary” była sesja fotograficzna młodzieży w strojach historycznych i pięknie wydany pamiątkowy kalendarz dokumentujący tę sesję i wspólny wyjazd.
Jako CUS organizowaliśmy – kolejny już raz - półkolonie letnie dla 80 dzieci, finansowane ze środków Budżetu Obywatelskiego, które odbyły się pod hasłem „Bajkowe podróże z Panem Kleksem”, a z końcem roku – tradycyjnie już, po raz trzeci - „Świdnickie Kolędowanie”,
w którym mieszkańcy naszego miasta bardzo chętnie biorą udział. Dziękujemy w tym miejscu władzom miasta i naszym partnerom: Pegimekowi, Remondisowi, Towarzystwu Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło w Świdniku, sponsorowi: Fabryce Cukierków Pszczółka oraz wszystkim, którzy każdego roku pomagają nam w organizacji tego wydarzenia.
We współpracy z PSONI Koło w Świdniku zorganizowaliśmy kolejne już spotkanie w ramach cyklu dotyczącego tematyki godności osób z niepełnosprawnością „Otwórz przed nimi życie” – w tym roku pod hasłem – „Mam po żyć, a Ty?”
Ubiegły rok to także cykl szkoleń i konferencji prowadzonych przez Centrum Usług Społecznych w różnych miastach Polski (m.in. Rzeszowie, Kołobrzegu) dotyczący powstania i funkcjonowania naszego świdnickiego CUS, a także wielokrotne wizyty studyjne ośrodków pomocy społecznej z innych miast (Łukowa, Siedlec, Kobyłki) oraz studentów KUL i UMCS z kierunku „Praca socjalna” oraz wiele innych działań na rzecz naszej lokalnej społeczności.
Zapraszamy do naszego Centrum przy Alei Lotników Polskich 5 w Świdniku, a także na naszą stronę internetową www. cus.e-swidnik.pl oraz na nasz fanpage na Facebooku: www.facebook.com/CentrumUslugSpolecznychSwidnik, gdzie można zapoznać się szerzej z naszą działalnością.