Karta Dużej Rodziny
Karta Dużej Rodziny to system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin 3+ zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych. Posiadacze KDR mają możliwość tańszego korzystania z oferty podmiotów m.in. z branży spożywczej, paliwowej, bankowej czy rekreacyjnej.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20140001863/U/D20141863Lj.pdf
Osoby uprawnione do posiadania KDR
Prawo do posiadania Karty Dużej Rodziny przysługuje wszystkim rodzicom oraz małżonkom rodziców, którzy mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci.
Przez rodzica rozumie się także rodzica zastępczego lub osobę prowadzącą rodzinny dom dziecka.
Prawo do Karty Dużej Rodziny przysługuje także dzieciom:
-
w wieku do 18. roku życia,
-
w wieku do 25. roku życia – w przypadku dzieci uczących się w szkole lub szkole wyższej,
-
bez ograniczeń wiekowych w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.
Karta jest przyznawana niezależnie od dochodu w rodzinie.
Wydanie Karty Dużej Rodziny jest bezpłatne.
Natomiast opłatę w wysokości 13 zł ponosi się za duplikat, a 10 zł wynosi domówienie tradycyjnej formy Karty.
Gdzie złożyć wniosek?
Aby otrzymać Kartę Dużej Rodziny należy złożyć wniosek w
Centrum Usług Społecznych w Świdniku przy Alei Lotników Polskich 5.
Wniosek można również złożyć elektronicznie, za pośrednictwem Platformy Informacyjno-Usługowej Emp@tia (empatia.mpips.gov.pl).
Wniosek, w imieniu rodziny, może złożyć każdy pełnoletni jej członek. Jeśli któryś z członków rodziny mieszka w innej gminie, wniosek złóż dodatkowo w jego gminie, wymieniając wszystkich członków rodziny, ale zaznaczając „nie wnoszę o przyznanie Karty Dużej Rodziny”.
Uwaga!
Stronę 3 i 4 wniosku o wydanie Karty Dużej Rodziny należy powielić i wypełnić dla każdego członka rodziny wielodzietnej.
Więcej na stronie: https://www.gov.pl/web/rodzina/karta-duzej-rodziny-ogolne